قالب وردپرس افزونه وردپرس

روستاییان «حسین‌آباد» قروه در پیچ و خم مشکلات رفاهی

نبود امکانات رفاهی و آموزشی و توسعه نیافتن روستاها ازیک سو و نبود فرصت مناسب برای ایجاد اشتغال ازسوی دیگر، بسیاری از روستاییان به‌ویژه جوانان را در یکی دو دهه اخیر به حاشیه شهرها کشانده است؛ معضلی که نه‌تنها سبب تخلیه روستاها و کاهش ظرفیت تولید و بهره‌وری اقتصادی این مناطق شده، بلکه مشکلات بزرگی نیز برای شهرها ایجاد کرده است.اگر همت مسئولان، بیش از این بر توسعه مناطق روستایی اعم از ایجاد زیرساخت‌ها و بهسازی عمرانی و اختصاص امکانات و خدمات مورد نیاز و همچنین ایجاد بستر اشتغالزایی قرار می‌گرفت، بی شک روستاییان حاضر به ترک موطن خود نبودند.رسیدگی به مشکلات روستاها سبب کاهش میزان مهاجرت روستاییان و نیز شکل‌گیری کمتر حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ می‌شود، چراکه روستاها از مناطق تأثیرگذار در رشد و پیشرفت هر‌منطقه محسوب می‌شوند و قلب تپنده هر‌منطقه هستند.قروه از شهرهای کردستان است که روستاهای آن با توجه به قابلیت‌هایشان، می‌توانند نقشی عمده در توسعه اقتصادی این استان ایفا کنند، اما گاهی شرایط به‌گونه دیگری رقم می‌خورد. وجود مشکلات در روستاها و ریشه‌دار شدن آنها، زمینه‌ساز افزایش مهاجرت روستاییان و تعطیلی فعالیت کشاورزی و دامداری در روستاها می‌شود.یکی از شاخص‌هایی که به شهر هویت می‌بخشد، وجود محله‌های قدیمی و روستاهاست که از سال‌های گذشته و به‌صورت‌های گوناگون شکل گرفته و تکامل پیدا کرده است و نمونه کامل آن را می‌توان در روستای «حسین‌آباد ظله جوب» دید.
این روستا در ۱۹کیلومتری قروه، از سمت غرب به شرق قرار گرفته است که زیبایی‌های آن چشم هر‌رهگذری را به خود خیره می‌کند.
یک روستایی ساکن حسین‌آباد ظله جوب در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: این روستا در محور فرعی جاده همدان- سنندج و در همسایگی روستاهای «میهم سفلی» و «پلوسرکان» واقع شده است.«امیر فعله گری» با اشاره به طبیعت زیبای روستا می‌افزاید: نمای این روستا از دوردست به قدری زیباست که شهرهای شمال کشور را در ذهن تداعی می‌کند و اگر مسافر باشی، دوست داری چند ساعتی را در طبیعت روستا و رودخانه‌های اطراف آن بگذرانی و آن همه زیبایی را به نظاره بنشینی.  وی بیان می‌کند: وجود چشمه‌های فراوان و رودخانه خروشانی که از کوه‌های «بدر» و «پریشان» سرازیر می‌شود و از این روستا عبور می‌کند، سبب شده است این منطقه در فصل‌های گرم سال پذیرای گردشگران و مسافران زیادی از داخل و خارج استان باشد.

اجرای طرح‌ هادی
یکی دیگر از روستاییان حسین‌آباد ظله جوب اظهار می‌کند: در بیشتر روستاهای استان و قروه، طرح هادی کامل اجرا شده، اما دراین روستا با توجه به گردشگرپذیر بودن، هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده و این موضوع سبب نارضایتی مردم شده است.
«افشار ظله جوبی» می‌افزاید: به دلیل اجرا نشدن طرح هادی، خانه‌های قدیمی که بافتی فرسوده و کاهگلی داشتند، به‌صورت خرابه درآمده‌اند و سبب تنگ‌تر شدن کوچه‌ها شده‌اند. این موضوع علاوه بر گل‌آلود کردن عابران، سبب سخت شدن‌ تردد وسایل نقلیه نیز شده است.وی ادامه می‌دهد: این مشکل در زمستان بیشتر به چشم می‌خورد، اما اگر مسئولان کمر همت ببندند و طرح هادی را اجرا کنند، بی‌گمان بخشی از مشکلات مردم روستا رفع می‌شود.ظله جوبی عنوان می‌کند: عبور ماشین‌های سنگین از داخل روستا نیز به معضل دیگری برای روستاییان تبدیل شده است. بار بیشتر این وسیله‌های نقلیه سنگین، ماسه‌هایی است که از ماسه‌شویی کنار سدها بارگیری شده است و به محل فروش در قروه و روستاهای اطراف انتقال داده می‌شود.

آسیب کامیون‌ها به زیرساخت‌ها
این روستایی اظهار می‌کند: راننده‌ها و صاحبان ماسه شویی باید به فکر ایجاد جاده‌ای مستقل برای خود باشند، چراکه این موضوع علاوه بر آسیب رساندن به زیرساخت‌ها، آسایش مردم را نیز سلب کرده است.ظله جوبی می‌افزاید: هرچند در این زمینه بارها پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم، اما هربار با شکست مواجه شدیم. اگر مسئولان به این موضوع توجه کنند، می‌توان از وقوع بعضی حوادث احتمالی جلوگیری کرد.وی می‌گوید: به دلیل تبدیل شدن شبکه‌های تلویزیونی آنالوگ به دیجیتال و همچنین نبود دکل صداوسیما دراین منطقه،‌ علاوه بر حسین‌آباد ظله جوب، برای روستاهای اطراف نیز مشکل ایجاد شده است.ظله جوبی با اشاره به مشکلات فرهنگی روستا می‌افزاید: کردستان فرهنگ بسیار غنی ای دارد، اما به دلیل نبود رسانه‌های مناسب در این روستا، جوانان با فرهنگ بومی کمتر ارتباط برقرار می‌کنند.وی اضافه می‌کند: مسئولان باید بیشتر به موضوع‌های فرهنگی توجه کنند تا با توسعه ارتباط‌های فرهنگی و رسانه‌ای، بتوانیم درمقابل هجمه‌های فرهنگی دشمن ایستادگی کنیم.

کمبود آب آشامیدنی
یکی دیگر از ساکنان حسین‌آباد ظله‌جوب نیز با اشاره به مشکل کم‌آبی اظهار می‌کند: امسال، سال کم‌آبی و خشکسالی بود، طوری که مردم روستا در فصل گرم سال آب مورد نیاز خود را از چشمه‌های اطراف روستا تامین می‌کردند.«سعید میمنت» می‌افزاید: این موضوع درحالی است که روستا به دلیل وجود منابع آبی مناسب که از کوه‌های اطراف سرازیر می‌شود، نباید درطول سال با مشکل کم‌آبی روبه‌رو شود.میمنت عنوان می‌کند: عامل کم‌آبی را کشاورزان مهاجری می‌دانیم که از استان‌های دیگر به اینجا آمده‌اند،چراکه با حفر چاه‌های عمیق غیرمجاز، سبب خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی شده‌اند.وی اظهارمی‌کند: امیدواریم مسئولان مربوط به بررسی این مشکل بپردازند و اقدام‌های لازم را برای آنها انجام دهند.

لزوم ساماندهی زباله‌ها
این ساکن حسین‌آباد ظله جوب با اشاره به مشکل زیست محیطی روستا اظهار می‌کند: دهیاری سطل زباله و محلی برای نگهداری پسماندها در کوچه‌ها درنظر نگرفته است. به همین دلیل شاهد پخش زباله‌ها درمعابر هستیم.میمنت می‌افزاید: با هربار وزش باد، این زباله‌ها در کوچه‌ها پخش می‌شوند. این موضوع سبب بروز عوامل بیماری‌زا و افزایش تعداد حیوانات و حشرات موذی شده است.
وی ادامه می‌دهد: مردم برای دفع زباله‌ها از مکانی در ۲۰کیلومتری روستا استفاده می‌کنند که با توجه به دوردست بودن آن، بیشتر اهالی روستا زباله‌های خود را در رودخانه می‌ریزند. این موضوع می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
میمنت می‌گوید: از بین رفتن پوشش گیاهی، تلف شدن ماهی‌ها و آبزیان رودخانه و از همه مهم‌تر کاهش ورود مسافران و گردشگران بخشی از مشکلاتی است که ساماندهی نشدن زباله‌های موجود می‌تواند به دنبال داشته باشد.وی اضافه می‌کند: از مسئولان می‌خواهیم که با اختصاص جایگاه مناسب برای دفع زباله، از وقوع چنین پیامدهایی جلوگیری کنند.

کمبود مراکز آموزشی
یکی دیگر از اهالی حسین‌آباد ظله‌جوب با اشاره به مشکلات روستا اظهار می‌کند: نبود مدرسه در پایه راهنمایی و دبیرستان در این روستا سبب شده است که دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل خود تا دیپلم، به روستاهای اطراف یا قروه بروند.«احمد رسولی» می‌گوید:‌ تردد دانش‌آموزان به روستاهای اطراف یا راهی شدن به قروه برای درس خواندن، به خانواده‌ها فشار مالی مضاعفی وارد می‌کند، چراکه هزینه‌های اضافی به دنبال دارد.این جوان روستایی می‌افزاید: علاوه بر مشکلات مالی، چنین‌ ترددهایی برای خود دانش‌آموزان نیز می‌تواند خطرهایی را به همراه باشد. به همین دلیل نیز بیشتر دختران دانش‌آموزان مجبور به ترک تحصیل می‌شوند. درواقع می‌توان گفت خانواده‌ها به آنان اجازه نمی‌دهند برای ادامه تحصیل راهی روستا یا شهر دیگری شوند.رسولی تصریح می‌کند: اگر مسئولان به روستاهای کم جمعیت بیشتر توجه کنند و امکانات فرهنگی و آموزشی بیشتری را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند، دیگر شاهد ترک تحصیل آنان نخواهیم بود.وی ادامه می‌دهد: دراین روستا استعدادهای فراوانی وجود دارند که درصورت بی‌توجهی، هرگز شکوفا نمی‌شوند. پس مسئولان مربوط باید فکری به حال این موضوع بیندیشند.

امکانات پزشکی نداریم
این جوان روستایی می‌گوید: در این روستا باید حداقل امکانات پزشکی وجود داشته باشد تا مردم هنگامی که نیاز دارند یا وضع اورژانسی پیش می‌آید، بتوانند از این مراکز بهره‌کافی را ببرند و مجبور نباشند با تحمل هزینه‌های سنگین، به قروه یا شهرهای دیگر بروند.
رسولی ادامه می‌دهد: با توجه به مجموع مشکلاتی که بیان شد، از مسئولان درخواست می‌کنیم که با راه‌اندازی مرکز بهداشت، گام مؤثری درمسیر خدمت‌رسانی مناسب‌تر به مردم روستا بردارند و مانع سفرهای غیرضروری روستاییان شوند.

مشکل جاده خاکی رفع شود
عضو شورای اسلامی روستای حسین‌آباد ظله جوب نیز می‌گوید: راه‌های مواصلاتی و آسفالت شده برای هرمنطقه، از کارهای مهم و اولویت‌دار است.«محمد میهمی» عنوان می‌کند: این روستا در محور فرعی جاده همدان- سنندج قرار گرفته است و تا جاده آسفالت شده اصلی، حدود ۲کیلومتر فاصله دارد.وی ادامه می‌دهد: این جاده چند سال است که به حال خود رها شده و همواره با شن‌ریزی ازسوی خود مردم بازسازی شده است، اما با عبور ماشین‌های سنگین که در طول روز رفت و آمد آنها بیش از ۳۰بار است، زیرساخت آن کاملا از بین می‌رود. باید برای رفع این مشکل فکری اساسی کرد.این عضو شورای اسلامی حسین‌آباد ظله جوب اظهار می‌کند: روستای کوچک ما مشکلات زیادی دارد که اساسی‌ترین آن، وجود جاده خاکی و نبود جایگاه مناسب برای دفع زباله است.میهمی ادامه می‌دهد: اگر با همت مسئولان، مشکل جاده خاکی روستا رفع شود، به رفت و آمد و‌ تردد وسایل نقلیه کمک قابل توجهی می‌شود، چراکه با وجود این مشکل، تاکسی‌های خطی برای انتقال مسافران به شهر وجود ندارد و مردم مجبورند مسیر ۲کیلومتری تا راه اصلی را پیاده طی کنند. میهمی تأکید می‌کند: این مشکل در فصل‌های سرد سال، نمود بیشتری دارد و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند.

مانع‌تراشی می‌شود
عضو شورای اسلامی روستای حسین‌آباد ظله‌جوب درباره مشکل جایگاه دفع زباله نیز می‌گوید: مکانی را که برای این کار درنظر گرفته‌ایم هربار ازسوی کارشناس محیط‌زیست قروه به دلایل مختلف تأیید نمی‌شود. به همین دلیل هم با مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنیم و امیدواریم مسئولان با همکاری بیشتر، ما را دراین زمینه یاری کنند.
وی اضافه می‌کند: جوانان روستا برای یافتن شغل راهی شهرهای بزرگ از جمله تهران شده‌اند، درحالی که اگر در همه این سال‌ها اداره‌ها و سازمان‌های مربوط، به مستعد بودن روستا برای توسعه باغ‌ها یا دامداری توجه می‌کردند، اکنون علاوه بر رشد و توسعه روستا، جوانان نیز مجبور نبودند به شهرهای دیگر بروند.

مکث
درخواست از مسئولان

دهیار روستای حسین‌آباد ظله جوب می‌گوید: این روستا ۴۵خانواده با جمعیتی درحدود ۲۰۰ تا ۲۵۰نفر را درخود جا داده است.«موسی فعله گری» با بیان اینکه این روستا در محور فرعی قرارگرفته است، می‌افزاید: این روستا درچند سال گذشته روند روبه رشدی را تجربه نکرده و این موضوع سبب مهاجرت بیشتر روستاییان به شهرها شده است.وی ادامه می‌دهد: افرادی که در روستاها و محله‌های حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، از بسیاری از امکانات رفاهی، بهداشتی – درمانی و آموزشی بهره‌مند نیستند و با وجود مشکلات فراوان، فقط از سر ناچاری است که دراین مناطق زندگی می‌کنند.فعله گری عنوان می‌کند: ساخت پارک کودک و جایگاه دفع زباله از برنامه‌هایی است که دهیاری برای رفع بخشی از مشکلات روستاییان در دستورکار دارد. وی می‌گوید: هرچند زمین‌هایی به ساخت این مکان‌ها اختصاص داده شده، اما مسئولان مربوط تعلل می‌کنند و پیشرفت مناسبی دراین زمینه نداشته‌ایم. دهیار روستای حسین‌آباد ظله جوب اظهارمی‌کند: بافت‌های فرسوده زیادی نیز دراین روستا وجود دارد و اگر بنیاد مسکن نسبت به اختصاص وام مسکن اقدام کند، روستاییان می‌توانند با بهره‌گیری از آن و انجام ساخت و سازهای مناسب دراین منطقه، برتعداد خانه‌های نوساز بیفزایند. فعله گری عنوان می‌کند: در زمینه فاضلاب نیز تاکنون اقدام مؤثری انجام نشده است و اگر بودجه لازم به دهیاری داده نشود در آینده نزدیک دیگر نمی‌توان در داخل کوچه‌ها رفت و آمد کرد. وی تصریح می‌کند: ممکن است برخی از روستاییان به انواع بیماری‌های واگیردار مبتلا شوند. پس برای حفظ سلامت مردم باید فکری اساسی کرد.فعله گری اضافه می‌کند: از مسئولان می‌خواهیم که اقدام‌های لازم را در این زمینه انجام دهند و به مردم این روستا برای رفع مشکلات موجود کمک کنند.

قروه – خبرنگار کمیل زرین

انتهای پیام / ۹۲۰۰۱

مطلب پیشنهادی

بیانیه گام دوم بیانگر ترسیم مجدد نقشه مهندسی انقلاب اسلامی

بیانیه گام دوم انقلاب از قلم مقام معظم رهبری به مثابه بازخوانی و ترسیم مجدد …

فروش کلیه؛ پدیده این روزهای مریوان

 روبه‌روی شبکه بهداشت مریوان دقیقا سر خیابان شهرک بهاران این شهر، خانه‌ایی وجود دارد که …

مدرسه روستای میهم قروه در حال تخریب است

شبکه‌های اجتماعی با وجود معایب دارای خاصیت‌ها و مزایای بسیاری هستند و امروزه به کمک …

کلاته؛ زیبای نهفته در دل کامیاران

کلاته روستایی زیبا در دهستان ژاورود واقع در بخش مرکزی کامیاران در فاصله ۲۰ کیلومتری …

رأی شورا به عزل شهردار سنندج/ «شادمان» کامیاب نشد!

سرانجام پس از دو بار استضاح شهردار سنندج، اعضای شورای اسلامی این شهر با ۹ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.