قالب وردپرس افزونه وردپرس

کلاته؛ زیبای نهفته در دل کامیاران

کلاته روستایی زیبا در دهستان ژاورود واقع در بخش مرکزی کامیاران در فاصله ۲۰ کیلومتری این شهرستان و در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده است.

این روستا دارای جمعیتی بالای ۳۰۰ نفر بوده و با طبیعت کوهستانی بسیار زیبا، چشمه‌های آب معدنی و مقبره یکی از شیوخ این دیار، در کنار مردمانی مهمان دوست با خانه‌هایی از گل و چوب و آجر هر‌سال پذیرای مسافران زیادی از دور و نزدیک است. از مناطق دیدنی این روستا می‌توان به چشمه آب معدنی معروف به «بن گوز»، مقبره مولانا احمد و کوه با شکوه زرنه و مناظری که چشم هر‌بیننده ای را خیره می‌کند اشاره کرد.

قدمت روستا
از ریش‌سفیدان ساکن در روستای کلاته در گفت‌وگو با همشهری، ضمن اشاره به قدمت بیش از ۱۵۰ ساله این روستا، می‌گوید: اسکان مردم در این روستا و در محل کنونی با ۳ بار جابه‌جایی روستا همراه بوده و در نهایت در محل کنونی اسکان کامل یافتیم.
«حاج محمد فیضی» بیان می‌کند: در ابتدا این روستا در محلی دورتر و در نزدیکی چشمه آب معدنی «بن گوز» واقع بود و بعدها به محل دیگری در کوه زرنه انتقال یافت و در نهایت و در سومین مرحله کوچ جمعی، مردم کلاته به محل کنونی آمدند و برای همیشه در این مکان ساکن شدیم.
وی در خصوص علت کوچ‌های پی در پی مردم این روستا، می‌گوید: در ابتدا که در کنار چشمه آب و در بالای کوه اسکان داشتیم مدام مورد حمله دزدها قرار می‌گرفتیم که با پیروزی انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست دزدان، مردم روستا به محل کنونی کوچ کردند.
فیضی البته قدمت این روستا را نامعلوم عنوان می‌کند و می‌گوید: طبق گفته ریش‌سفیدان قبل از ما و با توجه به وجود قلعه ای در این منطقه و همسایگی با روستای «تخت زنگی» در شرق احتمالا این روستا قدمتی چند صد ساله دارد.

وجه تسمیه نام روستا
 این ریش‌سفید در ادامه در خصوص وجه تسمیه کلاته، به چندین وجه تسمیه اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از معانی که برای این روستا گرفته شده این است که کلاته از دو و اژه کل و آته تشکیل شده که به معنی وجود آهو در آن است.
فیضی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه این روستا در دامنه کوه زرنه از رشته کوه‌های شاهو واقع شده است و همیشه آهو در اطراف و داخل آن بوده، به همین دلیل این وجه تسمیه برای آن وجود دارد.
وی می‌افزاید: البته طبق تحقیقات صورت گرفته وجه تسمیه دیگر این روستا به این‌گونه است که کلاته به معنی قلعه یا ده کوچک است که بربلندی ساخته شده است.این ریش‌سفید می‌گوید: البته می‌توان گفت کلاته به معنی محلی کوهستانی و سردسیر نیز است.

مغفول ماندن ظرفیت‌ها
در ادامه یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: روستای کلاته از ظرفیت‌ها و توانایی‌های خاصی در بخش کشاورزی، باغداری و گردشگری برخوردار است که هنوز بسیاری از این ظرفیت‌ها مغفول مانده است.
«محمد ابراهیمی» ادامه می‌دهد: طبیعت بکر و دست نخورده کلاته می‌تواند مکانی مناسب برای حضور گردشگران در این منطقه باشد. زیرا این روستا در همجواری روستاهای هدف گردشگری همچون پالنگان و کاشتر قرار گرفته است و هر‌سال هزاران نفر از این جاده برای بازدید از روستاهای هدف گردشگری عبور می‌کنند. اما به دلیل عدم توجه به ظرفیت‌های گردشگری در این روستا هنوز کسی از وجود آن آگاه نیست.
وی ادامه می‌دهد: در چند سال گذشته باتوجه به طبیعت بکر این روستا برخی از اهالی در احداث شیلات سرمایه‌گذاری کردند و می‌توان با تشویق سرمایه‌گذاران این روستا را به سمت توسعه سوق داد.

وضعیت جاده نامناسب است
یکی دیگر از اهالی این روستا نیز اظهار می‌کند: جاده روستا و همچنین جاده اصلی که بسیاری از روستاها از آن بهره‌مند هستند وضعیت مطلوبی  نداردو لازم است وضعیت آن اصلاح شود.
«شیوا فیضی» ادامه می‌دهد: بسیاری از هموطنان برای دیدن طبیعت منطقه اورامانات از این جاده عبور می‌کنند که در برخی موارد نیز شاهد تصادفات جاده‌ای هستیم و نیاز است مسئولان ذی ربط برای رفع این مشکل اقدام کنند.
وی عنوان می‌کند: هر‌سال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در بازدید از این روستا وعده رفع مشکلات را می‌دهند، اما همچنان مشکلات برجای خود باقی است.
این ساکن روستا در ادامه می‌گوید: شوراها و دهیاری برای رفع مشکلات روستا باید برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند و سعی کنند طرح‌هایی را با مشارکت اهالی ایجاد کنند که مردم نیز ذی‌نفع باشند و با این فعالیت‌ها مشکلات اقتصادی و بیکاری را در روستا کاهش دهند.
فیضی به مشکلات زنان روستایی اشاره می‌کند و می‌افزاید: در روستاها امکانات کمی وجود دارد و بانوان روستایی تنها به فعالیت‌های روزانه خود همچون خانه‌داری وبچه‌داری می‌پردازند و در برخی موارد نیز مشغول صنایع دستی می‌شوند و به دلیل کمبودها نمی‌توانند در بسیاری از فعالیت‌ها مشارکت کنند.
وی می‌گوید: زنان روستایی نیازمند ساماندهی وسازماندهی هستند تا بتوانند دربسیاری از فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی مشارکت کنند. البته در حال حاضر زنان روستایی توانسته‌اند در کارهای فرهنگی و اجتماعی خودی نشان دهند.

خدمات و امکانات در روستا
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته نیز در ادامه ضمن اشاره به بهره‌مندی این روستا از خدمات آب، برق، گاز و تلفن می‌گوید: مردم این روستا بیشتر به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.
«نادر فیضی» ضمن اشاره به وجود چندین چشمه فصلی در این روستا، می‌گوید: چشمه بزرگ «بن گوز» یکی از چشمه‌های مشهور این روستاست که به‌صورت ۴ فصل، آبی معدنی و گوارا دارد و در گذشته منبع آب مردم چندین روستا بوده است.
وی ضمن اشاره به بهرمندی روستا از سیستم لوله‌کشی آب تصفیه شده، می‌گوید: در حال حاضر و با توجه به بهرمندی روستا از سیستم آب لوله کشی، بیشترین مصرف آب چشمه‌های حاشیه این روستا و به‌خصوص چشمه بزرگ «بن گوز» برای مصارف کشاورزی است.

گردشگری
دهیار روستای کلاته نیز  می‌گوید: مناظر بکر و دیدنی و دست نخورده، وجود چشمه چهار فصل «بن گوز» و بیش از ۱۰ چشمه فصلی دیگر از ظرفیت‌های جذب گردشگر در این روستا است.
«‌ریزان ابراهیمی» ضمن اشاره به وجود مرقد ‌شیخ مولانا احمد در این روستا، می‌گوید: وجود این زیارتگاه موجب جذب گردشگرانی از گوشه و کنار استان و حتی کشور به این روستا شده است.
وی بالاترین آمار گردشگر به این روستا را در فصل‌های تابستان و بهار عنوان می‌کند و می‌افزاید: در این ۲ فصل و در روزهای تعطیل آخر هفته روزانه بیش از ۱۵ تا ۲۰ خانوار برای زیارت این مرقد متبرکه به این روستا می‌آیند.

آوات یوسفی /سنندج- خبرنگارهمشهری

انتهای پیام ۹۲۰۰۱/۶۵۴۳

مطلب پیشنهادی

بیانیه گام دوم بیانگر ترسیم مجدد نقشه مهندسی انقلاب اسلامی

بیانیه گام دوم انقلاب از قلم مقام معظم رهبری به مثابه بازخوانی و ترسیم مجدد …

فروش کلیه؛ پدیده این روزهای مریوان

 روبه‌روی شبکه بهداشت مریوان دقیقا سر خیابان شهرک بهاران این شهر، خانه‌ایی وجود دارد که …

مدرسه روستای میهم قروه در حال تخریب است

شبکه‌های اجتماعی با وجود معایب دارای خاصیت‌ها و مزایای بسیاری هستند و امروزه به کمک …

رأی شورا به عزل شهردار سنندج/ «شادمان» کامیاب نشد!

سرانجام پس از دو بار استضاح شهردار سنندج، اعضای شورای اسلامی این شهر با ۹ …

حاشیه‌نشینی درسنندج بیشتر از میانگین کشوری است

سنندج درچند سال گذشته شاهد رشد بافت شهری و جمعیت بوده و این موضوع سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.