قالب وردپرس افزونه وردپرس

مدرسه روستای میهم قروه در حال تخریب است

شبکه‌های اجتماعی با وجود معایب دارای خاصیت‌ها و مزایای بسیاری هستند و امروزه به کمک رفع مشکلات و معضلات جامعه آمده‌اند. در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی در استان تصاویری از وضعیت یک مدرسه در قروه انتشارپیدا کرده بود که در حال تخریب است.

به گزارش عدالت خبر، در استان و به ویژه در قروه با کمبود مراکز آموزشی و فرسوده بودن بافت‌های آموزشی مواجه هستیم که در چند سال گذشته در این شهرستان خیرین توانسته‌اند برخی از کمبودها را جبران کنند، اما متاسفانه در این روزهای سرد زمستان شاهد فرو ریختن سقف شیروانی یکی از مدارس روستای میهم سفلی در این شهرستان بودیم.

کمبود مراکز آموزشی در شهرک‌ها
یکی از ساکنین قروه که فرزندش در یکی از مدارس ابتدایی این شهرستان مشغول به تحصیل است می گوید: تمامی مدارس شهری قروه از امکانات تحصیلی وآموزشی خوبی برخوردارند و تنها در برخی از مناطق محروم و حاشیه آزاد راه سنندج- همدان امکانات تحصیلی برای دانش آموزان وجود ندارد.
«ابراهیم رضایی» با اشاره به کمبود مراکز آموزشی در نواحی مختلف شهرستان ادامه‌ می‌دهد: در شهرک‌های اطراف قروه به دلیل نبود مدرسه والدین ناچارند فرزندان خود را در مدارس شهر ثبت نام کنند. این امر علاوه بر هزینه های رفت و آمد، دوری مسافت و تشکیل کلاس درس با تعداد دانش‌آموزان زیاد همراه  است که قدرت یادگیری دانش آموزان و نظارت معلمان بر تکالیف و وضعیت درسی آن ها را کاهش می‌دهد.  روستای میهم سفلی یکی از روستاهای توابع قروه است که با  بی‌توجهی  و کمبود امکانات روبروست.
یکی دیگر از ساکنین این روستا عنوان می‌کند: چندین سال پیش مردم با همکاری نهاد های دولتی یک مدرسه ۳ کلاسه را در پایین روستا احداث کردند تا علاوه بر دانش آموزان میهم ، دانش آموزان سایر روستاهای اطراف هم که از داشتن مدرسه محرومند از آن استفاده کنند. ضمن این که یک مدرسه ۳ کلاسه دیگر هم توسط یک نیکو کار و با همت مردم احداث شد. «احمد میهمی» در حالی که نگاهش به مدرسه رها شده در میان برف و کولاک است در بیان مشکلات ادامه می‌دهد: برای احداث این مدرسه در کنار مسئولان ، مردم نیز دچار هزینه های زیادی شدند. اما به دلیل کوهستانی و سرد سیر بودن منطقه این مکان آموزشی به اشتباه با سقف شیروانی فلزی پوشش داده شد که به دلیل نا آگاهی از شرایط نگهداری و سرویس به موقع سقف ،عواملی مانند بارش برف و باران و بادهای فصلی این مدرسه را به خرابه تبدیل کرده است.

شرایط نامناسب ساختمان مدرسه
این روستایی عنوان می‌کند: به دلیل شکاف هایی که درسقف این مدرسه به وجود آمده است در فصل های مختلف شاهد ورود انواع پرندگان و حیوانات موزی مانند موش به این مکان آموزشی هستیم. جمع شدن فضولات حیوانی در این مکان علاوه بر بوی بد خطری جدی برای مردم و دانش آموزان محسوب می شود.

ساختمان متروکه کنار مدرسه
   وقتی ساکنان این روستا و روستاهای اطراف از ما می خواهند مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانیم با در بسته مواجه می شویم و تمامی سئوال‌هایمان مانند اینکه چرا حضور خیرین فقط در شهرهاست؟ چرا مسئولان اقدام به خرید کانکس با امکانات کم و در شرایط خطرناک می کنند؟چرا این فضاهای آموزشی نوسازی یا بازسازی نمی‌شوند؟ روی برگه خبرمان همچنان بی جواب می مانند.  برای پیگیری مشکلات مدرسه میهم سفلی وقتی سراغ مسئولان روستایی می‌رویم در کنار این مدرسه ابتدایی با سقف شیروانی فروریخته یک ساختمان بزرگ را که در یک زمین چند هکتاری با حصارهای سیمی تفکیک شده است نشانمان می دهند و اظهار می‌کنند: این ساختمان زمانی هم کتابخانه عمومی بود، هم مکانی برای گردهمایی مسئولان و مردم برای حل مشکلات کشاورزی ، روستایی و اجتماعی. اما چیزی که امروز شاهد آن هستیم یک ساختمان متروکه با در و پنجره‌های شکسته در پایین دست روستاست که به حال خود رها شده است.

همکاری مردم و مسئولان برای بازسازی مدرسه
عضو شورای اسلامی روستای میهم با ابراز این مطلب عنوان می کند: اگر مسئولین به ما اجازه بدهند از این ساختمان در حال تخریب نگهداری و آن را مرمت وبازسازی می کنیم.
«عثمان میمنت آبادی» ادامه می‌دهد:  اگر مسئولان به این روستاها بیایند و از نزدیک شاهد مشکلات باشند و این مکان ها را به خیرین معرفی کنند هیچ وقت شاهد یک فضای آموزشی در حال نابودی نخواهیم بود. میمنت آبادی در پایان با ابراز امیدواری اذعان می دارد: مردم روستای میهم آمادگی دارند با همکاری مسئولان و اعضای شورای اسلامی روستا و دهیاری این اماکن را بازسازی کرده و در اختیار فضاهای آموزشی قرار دهند.  توجه مسئولان به روستانشینان  و همچنین ساخت و بازسازی مکان‌های آموزشی و تفریحی آمار مهاجرت را کاهش می دهد و  هم رضایت روستانشینان را به همراه دارد و هم بودجه های دولت به جای صرف هزینه‌های ناشی از مهاجرت صرف نیازهای اساسی جامعه می شود.

 

نویسنده: روح الله زرین / قروه- خبرنگار همشهری
انتهای پیام / ۶۵۴۳/۹۲۰۰۱

مطلب پیشنهادی

بیانیه گام دوم بیانگر ترسیم مجدد نقشه مهندسی انقلاب اسلامی

بیانیه گام دوم انقلاب از قلم مقام معظم رهبری به مثابه بازخوانی و ترسیم مجدد …

فروش کلیه؛ پدیده این روزهای مریوان

 روبه‌روی شبکه بهداشت مریوان دقیقا سر خیابان شهرک بهاران این شهر، خانه‌ایی وجود دارد که …

کلاته؛ زیبای نهفته در دل کامیاران

کلاته روستایی زیبا در دهستان ژاورود واقع در بخش مرکزی کامیاران در فاصله ۲۰ کیلومتری …

رأی شورا به عزل شهردار سنندج/ «شادمان» کامیاب نشد!

سرانجام پس از دو بار استضاح شهردار سنندج، اعضای شورای اسلامی این شهر با ۹ …

حاشیه‌نشینی درسنندج بیشتر از میانگین کشوری است

سنندج درچند سال گذشته شاهد رشد بافت شهری و جمعیت بوده و این موضوع سبب …

۲ دیدگاه

  1. استاد بزرگوار گذشت ان زمان ک از روستاهای اطراف برای درس خواندن ب میهم می امدند الان خانوادههای اهلی روستا فرزندی برای فرستادن ب مدرسه ندارند کلاسها ب خاطر نبود دانش اموز تشکیل نمیشود درست مدرسه لازم است ولی ان بودجه های ک صرف این کارهای بیهوده میشود اگر ب جوانان روستا ب عنوان وام کار افرینی داده شود بهتر نیست ب نظرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.