قالب وردپرس افزونه وردپرس

صد سال ورزش پهلوانی در دل کتاب ماندگار شد

تاریخ صد سال ورزش پهلوانی کردستان توسط ولید خالدیان نویسنده و ورزشکار سنندجی چاپ و منتشر شد.

به گزارش عدالت خبر، کتاب صد سال ورزش پهلوانی استان کردستان لب ریز است از داستان پهلوانی ها و رشادت ها، سرگذشت مردان پاک و صادقی که به درستی و راستی گذران عمر و اگر گاه و ناگاهی بر اثر تقدیر و شاید مشیت الهی دچار فرودهای شده اند، با تکیه بر ذات لایزالش و البته حمایت بی دریغ یاران؛ اوج و لایق عرش گردیده اند. روایت کتاب از پهلوان افسانه ای نادر کردستانی آغاز و می رسد به عزیزی با عزت بنام عزیز رحمانی و امروز بعد از صد سال به فرزندانی رسیده است که اگر چه در ابتدای راه پهلوانی می باشند اما بدون شک قهرمان و همه رنگ مدال بر سینه آویخته اند. در ارتباط با نگارش کتاب با «ولید خالدیان» نویسنده که چندین مقام منطقه ای و کشوری در رشته های ورزشی کشتی و فوتبال و سال های متوالی ریاست هیئت های ورزشی را در کارنامه دارد به گفت و گو نشستیم در ادامه می خوانید.

ایده نوشتن این کتاب از کجا آمد؟

ایده تالیف کتاب صد سال ورزش پهلوانی کردستان از دو سال گذشته شکل گرفت. علاقه وافر بنده به ورزش باستانی و جذابیت این ورزش و تفاوت خاص آن با سایر رشته های ورزشی از نظر محتوای معنوی آن باعث آغاز کار شد و گمنامی بزرگانی این ورزش و شناساندن شناسنامه این بخش عظیم از فرهنگ کردستان بر جذابیت کار برای بنده افزود.

 از کجا شروع کردید؟

در ابتدا با همکاری بزرگان این ورزش لیست کاملی از افراد واجد شرایط آماده و سپس با مراجعات حضوری به یکایک افراد و یا فرزندان و نوادگان آنها بیوگرافی پهلوانان و بزرگان عرصه ورزش پهلوانی کردستان جمع آوری و تمامی اسناد و مدارک لازم نیز برای شفافیت کار اخد گردید و سپس کار نگارش کتاب آغاز گردید .

محتویات کتاب چگونه است؟

بیوگرافی مهندس بهاءالدین ادب برای زیبایی هرچه تمامتر کار در ابتدای کتاب جای گرفت و سرآغاز پهلوانان پهلوان افسانه ای کردستان پهلوان نادر کردستانی است و سپس پهلوان احمد لاهورپور که سر سلسله پهوانان عصر پهلوی پدر می باشد در ادامه آماده است و سپس بیوگرافی تک تک بزرگان این ورزش و در انتها بیوگرافی جوانانی گذاشته شده است نه هر کدام به نوبه خود ده ها مدال کشوری و جهانی به ارمغان آورده اند در پایان آلبوم عکسی از ورزشکاران نامدار ، علاقه مندان و… جای گرفته است.

در دل مطالب اصلی به واسطه محل تولد پهلوانان  ،کلیه محلات قدیمی شهر سنندج معرفی و چنانچه آثار تاریخی و باستانی نیز در گذرگاه این بزرگان بوده است کامل معرفی شده است و سایر مشاهیر ساکن این محلات نیز مجدد معرفی و این مهم بر بار کتاب افزوده است

هدف شما از نگارش کتاب چی بوده است؟

هدف اصلی از نگارش کتاب صد سال ورزش پهلوانی کردستان، احیای این بخش از فرهنگ غنی استان کردستان بوده که شهرهای سنندج و سقز بیشترین سهم را داشته اند. هدف احیای نام بزرگانی  بوده که سراسر ایران به تقدس و بزرگیشان ایمان و به رشادت ها و دلاوریشان اعتقاد داشته اند. بزرگانی که تاریخ کردستان را پایه گذاری نموده اند.

کتاب شامل ۸۰۰ صفحه می باشد که در خلال مطالب عکس های زیبا و نادیده از ورزشکاران گنجانده شده است و به جهت حمایت از ناشرین داخل استان علیرغم تمامی مشکلات، کار نشر به نشر آریز از ناشران داخلی استان سپرده شد و شکر خدا نایچه این اعتماد بسیار عالی از کار درآمد.

سخن پایانی …

در پایان از حضرتعالی، هئیت پهلوانی و زورخانه ای کردستان که یارای بنده بوده اند و مدیران و مرشدان زورخانه های پهلوان نادر کردستانی، امید  و شهید شاهرخ شکوهی و دوست و اساتید بزرگوارم آقایان؛ دکتر حسن بابایی، دکتر محمد خالدیان تقدیر و تشکر و آرزوی توفیق روز افزون دارم برای تمامی بزرگان عرصه نشر و چاپ کتاب خاصتا آقایان زاهد ویسی، ناصح رحمانی و آقای احمدی مالک و صاحب امتیاز نشر آریز که زحمت واقعی کار بر دوش ایشان بود و تقدیر ویژه از استاد بلامنازع هنر ایران و تئاتر استاد دکتر قطب الدین صادقی و جناب بهرام فاتحی که به حق دوستدار فرهنگ این مرز و بوم می باشند

و آخرین تقدیر از پهلوانان و ورزشکاران و خانواده محترمشان که با کمال میل پذیرای زحمات همیشگی بنده بوده اند.

گفت و گو / هیوا محمدپور

مطلب پیشنهادی

نبرد کتاب و فضای مجازی

فضای مجازی بهترین بستر برای کتاب است تا بتواند نبرد تصاحب مخاطب را ببرد

سرانه یک متری فرهنگ مطالعه را نابود می کند

طبق استاندارد هر صد نفر باید ۸ مترمربع فضای کتابخانه ای داشته باشند اما فضای …

برنامه های پیشگیری از اعتیاد خلاق و مبتکرانه باشد

برنامه های که در راستای پیشگیری از اعتیاد و ایجاد شور و نشاط برگزار می …

دفتر خبرنگاران شهرستان دیواندره افتتاح شد

دفتر رسمی خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان دیواندره با هدف هم دلی و تبادل تجربیات …

اولین جشنواره رسانه های کردی

زمان برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌های کُردی تغییر کرد

اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌های کُردی روز‌های نهم و دهم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. شیروان یاری دبیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.