قالب وردپرس افزونه وردپرس

شیطان بزرگ در سراشیبی خروج از منطقه

منفعت طلبی، جنگ افروزی ، کشتار بیگناهان غیرنظامی و هزاران دلیل دیگر نشانه به اتمام رسیدن تایم حضور آمریکا در منطقه است.

عدالت خبر – سرویس ایران و جهان – کشته شدن هزاران بی گناه و غیر نظامی از جمله زنان و کودکان در کشورهای عراق، سوریه، یمن و افغانستان حاصل حضور غارتگرانانه و منفعت طلبانه آمریکا در منطقه است. کشوری که آورگی بیش از سیزده میلیون نفر در عراق، سوریه و افغانستان را رقم زده است.

جنایت های بی حد و حصر توسط آمریکا و هم پیمانان او در منطقه از جمله تاسیس گروه تروریستی داعش، استفاده از بمب های فسفری سفید، هدف قرار دادن بیمارستان ها، روزنامه نگاران، آمبولانس ها و مجالس عروسی ، ترور شخصیت های برجسته علمی و سیاسی و صدها جنایت علیه بشریت دیگر دلایل محکمی برای بیرون راندن آمریکا از منطقه است .

جهت واکاوی اهداف آمریکا در منطقه و راهکارهای خروج این کشور که خاورمیانه را به دریای خون تبدیل کرده است گفت و گوی داریم با «فریدون صالحی» کارشناس ارشد جغرافیایی سیاسی و پژوهشگر مسائل سیاسی که در ادامه می خوانید.

آمریکا از چه سالی و با چه هدفی وارد منطقه شد؟

آمریکا همانند سایر قدرت های جهانی در جستجوی بهره گیری از امکانات خلیج فارس به ویژه نفت آن، پا به منطقه گذاشت.  اولین قرارداد تجاری و دریانوردی امریکا در منطقه با کشور عمان در سال ۱۸۳۲ امضا شد و کشف نفت در بحرین که خود زیر نفوذ انگلیسی ها بود به نفوذ آمریکاییان در منطقه خلیج فارس منجر شد و بعد از آن به دنبال کشف نفت در تپه های نمکی عربستان سعودی، پای شرکت های بزرگ آمریکایی به منطقه باز شد و شرکت نفتی آرامکو برای اکتشاف، تولید و صدور نفت عربستان تشکیل شد.

از زمان کشف عظیم ذخایر نفتی در منطقه خلیج فارس، این حوزه جغرافیایی اهمیت استراتژیک برای دول غربی یافت و قدرت های غربی در تأمین نظام امنیتی آن نقش اساسی داشته اند . طی هفت دهه ی اول قرن پیشین، انگلستان چتر امنیتی خود را بر این منطقه افکنده بود ولی با خروج بریتانیا، ایالات متحده آمریکا جایگزین آن شد.

فروش جنگ افزار مهمترین هدف آمریکا در منطقه

آیا جنگ افروزی آمریکایی ها در راستای غارت نفت است یا هدف دیگری هم دارند؟

آمریکا همانند سایر قدرت های جهانی در جستجو ی بهره گیری از امکانات خلیج فارس به ویژه نفت آن پا به منطقه گذاشت . از مهمترین اهداف و استراتژی آمریکا در خلیج فارس علاوه بر اهداف استراتژیکی، سیاسی و اقتصادی در منطقه در مجموع شامل کنترل منابع انرژی و مواد اولیه، تسلط بر نقاط استراتژیک، بدست آوردن بازارهای مصرف، دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی و فروش هرچه بیشتر جنگ افزار در جهت تأمین منافع کشور خود، جنگ با تروریسم و خشکاندن ریشه های آن که پس از حادثه یازده سپتامبر به وقوع پیوست و جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای است که حادثه یازده سپتامبر اهمیت آن را دوچندان کرد و آن را با تروریسم پیوند زد است.

آمریکا در منطقه خلیج فارس، به دنبال اهداف اساسی و مهمی است که از ارزش های نهفته در خلیج فارس ناشی می شود و برای آمریکا دارای ارزش حیاتی است . اهداف دسترسی به نفت، بازار منطقه ای خلیج فارس، کنترل موقعیت استراتژیک خلیج فارس و تنگه هرمز، مقابله با انقلاب اسلام ی و مانند آن، همواره مورد نظر آمریکا بوده و هست .

آمریکا علاوه بر اهداف اقتصادی و نفت چه اهداف سیاسی و راهبردی در منطقه دارد؟

نفوذ در منطقه و حفظ اقتدار حاکمیت امریکا بر حکومت های محلی خلیج فارس، راهگشای تأمین هدف های سیاسی و استراتژ یکی امریکاست. در واقع هماهنگی و همسویی سیاست های امریکا، به هماهنگی و همسویی دولت های محلی حاکم بر کشورهای منطقه خلیج فارس، با اهداف و سیاست ها ی امریکا منجر شده است . پیروزی انقلاب اسلامی منجر به خروج ایران از سلطه امریکا و شکل گیری پایگاه ضد امریکایی جدیدی شد که در موازنه استراتژیک منطقه و ایجاد تحول در استراتژی های اعمال شده تأثیر بسیاری داشت. امریکا مانع از نفوذ سیاسی رقبای خود در منطقه، از قبیل ایران و روسیه می شود.

ایران مانع تجزیه سوریه شد

چرا آمریکا  از نفوذ سیاسی ایران در منطقه هراس دارد؟

این کشور از نفوذ سیاسی و عقیدتی و ایدئولوژیکی ایران  در کشورهای منطقه نگران است؛ زیرا مردم منطقه زمینه پذیرش آن را دارند و تجربه نیز ثابت کرده است که انقلاب اسلامی بر مردم عراق، کویت، بحرین، عربستان و غیره تاثیر داشته و قیام های مردمی را در این کشورها باعث شده است. پیروزی انقلاب اسلامی که اساساً به جدایی از غرب  به ویژه امریکا مهتقد است، موازنه قدرت را در منطقه خلیج فارس تغییر داده است.

در سوریه اگر برنامه های راهبردی و نفوذ ایران نبود آمریکا با متحدانش میخواست سوریه را تجزیه و به اهداف خود برسد اما حضور ایران در سوریه تمام معادلات آنها را برهم زد. و در حال حاضر حاکمیت سوریه کاملا با کشور ایران همراه است.

 آمریکا در مقابل این هراس چه برنامه ای را دنبال می کند؟

تحریم کردن ایران به بهانه ساخت تسلیحات هسته ای و متهم کردن آن به حمایت از تروریست ها در دهه اخیر فشارهای اقتصادی و سیاسی را بر ایران بیشتر کرده است که تمام این موارد به دلیل نفوذ ایران در کشورهای منطقه است.

آمریکا با ایجاد جو روانی و ایران هراسی که در منطقه ایجاد کرده است هر سال میلیاردها دلار تسلیحات نظامی را به کشورهای منطقه می فروشد و سود کلانی را از فروش تسلیحات در منطقه بدست می آورد. آمریکا در این چند سال اخیر علاوه بر تحریم های دارویی که جنایت علیه بشریت نیز محسوب می شود تحریم های اقتصادی زیادی را نیز به اجرا درآورده است.

از طرفی دیگر ترورهای آمریکایی ها و هم پیمانانش تمامی ندارد و این خود نشان تروریست بودن آمریکا است آنها مستقیم سردار سلیمانی را مورد اصابت قرار می دهند و ترور می کنند و کشورهای متحد آنها دیگر دانشمندان ما را ترور می کنند.

آمریکا ناتوان در برابر نیروهای مقاومت

نیروهای نظامی آمریکا با چه توجیهی در منطقه هستند و آیا موفق بوده اند؟

توجیه کلیدی حضور نیروهای آمریکایی در منطقه عبارت است از تأمین امنیت رژیم صهیونیستی که این شاخصه در حال حاضر با قدرت بی‌نظیر گروه‌های فلسطینی و حزب‌الله لبنان به چالش کشیده شده است. در تبلیغات انتخاباتی آمریکا، «برنی سندرز» بارها بر هزینه زا بودن سیاست‌های واشنگتن در حمایت بی‌قیدوشرط از اسرائیل تأکید کرد و لذا هر چه فشارهای نظامی و امنیتی بر رژیم صهیونیستی افزایش یابد، برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود، آمریکا توان کمتری برای دفاع از تل‌آویو خواهد داشت و هزینه‌های کلان‌تری متحمل می‌شود. وقتی آمریکا قادر نیست که از متحد کلیدی خود در برابر صدها بادبادک و بالون آتش‌زا و خسارات صدها میلیون دلاری آن‌ها بر مزارع و صنایع اسرائیل دفاع کند، به طریق اولی نمی‌تواند در مقابل حجم انبوهی از موشک‌ها و پهپادهای مقاومت، حائل و حاجزی ایجاد نماید. از این رو، تقویت رو به رشد مقاومت، به مفهوم تضعیف قدرت نظامی آمریکا و درنهایت، منجر به برچیده شدن پایگاه‌هایش در سوریه، اردن و ترکیه – کشورهایی که مشرف به اسرائیل هستند – خواهد شد.
و اینکه حمله ایران به پایگاه عین الاسد نشان داد که پایه‌های حضور نظامی آمریکا متزلزل بوده و در صورت تشدید مقاومت برای مقابله با توسعه‌طلبی واشنگتن، این حضور نامشروع، دوام نخواهد داشت و نیروهای آمریکایی را به‌زودی، مجبور به پایان اشغالگری خواهد کرد.

پایه های نظم آمریکا در منطقه لرزان است

آمریکا در بیش از ۱۱ کشور در منطقه پایگاه نظامی دارد آیا می توان آنها از بیرون کرد؟

آنها بیشترین نیروهای نظامی را در سه کشور افغانستان، قطر و کویت دارند که هر کدام نزدیک به چهارده هزار نفر است و در مجموع حدود ۷۰ هزار نیروی آمریکایی در منطقه حضور دارند که اخراج آنها به خواست کشورها خواهد بود .

بعد از ترور ابو مهدی المهندس پارلمان عراق مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی را در عراق امضا کرد اگر این قانون به اجرا در بیایید دیگر کشورها نیز آن را ادامه خواهند داد.  در صورتی که این مصوبه پارلمان عراق عملی شود اولین گام برای اخراج کامل نظامیان آمریکایی از عراق برداشته خواهد شد. کشورهای دیگر منطقه نیز در مسیر اخراج نظامیان آمریکایی باید مصوبه هایی همانند پارلمان عراق داشته باشند تا مسئله خروج نظامیان آمریکایی از منطقه تبدیل به یک قانون منطقه ای شود.

برای اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه در گام نخست باید ایده ای که باعث شده حضور نظامیان آمریکایی در منطقه توجیه شود تغییر کند.

در شرایط کنونی برای اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه باید نظم آمریکایی را تغییر داد. حمله ایران به پایگاه عین الاسد نشان داد که پایه های این نظم لرزان بوده و در صورت تلاش برای مقابله با آمریکا این نظم تغییر خواهد کرد. طبیعی است که پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه که حافظ این نظم به شمار می روند با از بین رفتن نظم آمریکایی نیز فلسفه وجودی خود را ازدست خواهند داد و برچیده می شوند.

تشکیل ائتلاف ها با هدف مقابله با یک پدیده کلان را می توان به عنوان اقدامی راهبردی دانست. در این راستا باید کشورهای محور مقاومت به همراه سایر کشورها در مسیر ایجاد ائتلافی ضد آمریکایی اقدام کنند. البته این ائتلاف نانوشته درمنطقه وجود دارد اما باید آن را وارد یک سازوکار منطقی کرد. برای به نتیجه رساندن اقدامات در جهت خروج نظامیان آمریکایی ازمنطقه تشکیل این ائتلاف کاملا ضروری است.

کمپین رسانه ای ضد امریکایی باید شکل گیرد

رسانه ها چه اندازه می توانند در امر سهیم باشند؟

در دنیای مدرن کنونی، رسانه به عنوان ابزار و سلاحی قدرتمندتر از سایر سلاح ها شناخته می شود. در واقع روایت هایی که از یک واقعه توسط رسانه ها به عنوان روایت غالب در افکار عمومی مطرح می شود بدون توجه به واقعیتِ پدیده، به عنوان واقعیتِ محض، توسط افکار عمومی پذیرفته می شود. در این مورد کشورهای محور مقاومت و سایر کشورهایی که به دنبال اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه هستند باید کمپینی رسانه ای با هدف تشریح پیامدهای حضور نظامیان آمریکا در منطقه شروع کنند و ضرورت اخراج آن ها برای مردم تشریح شود. این اقدام می تواند مسیر را برای همراهی مردم با اقدامات دولت ها در جهت مبارزه با حضور نظامیان آمریکایی در منطقه هموار کند.

سخن پایانی …

هیچ کشوری به غیر اسرائیل خواهان ماندن آمریکا در منطقه نیست و کشورهای که به آمریکا پایگاه نظامی داده اند از ترسی است که خود آمریکا برای آنها به وجود آورده است آنها تصور می کنند که آمریکا آنها را در برابر تهدیدات احتمالی محافظت خواهد کرد اما این تهدیدات تمامی خیالی و ساخته دست خود آمریکا است.

اگر کشورهای منطقه با هم هم پیمان شوند براحتی زمینه خروج آمریکا را فراهم خواهند کرد و به این نتیجه خواهند رسید که بدون حضور آمریکا خاورمیانه ای بدون خون ریزی و غارت خواهند داشت.

گفت و گو / هیوا محمدپور

مطلب پیشنهادی

سازمان تبلیغات اسلامی در تحقق شعار سال پیش قدم می شود

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دیواندره گفت: سازمان تبلیغات اسلامی باید در راستای تحقق شعار …

مسئولان وظیفه دارند پاسخگوی درخواست های مردم باشند

دبیرستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان گفت: مسئولان وظیفه دارند پاسخگوی درخواست …

اعضای ستاد انتخابات شهرستان دیواندره منصوب شدند

فرماندار شهرستان دیواندره با صدور احکامی جداگانه مسوولان کمیته ها و اعضای ستاد انتخابات این …

مقامات برای حضور در انتخابات مجلس باید تا چه زمانی استعفا دهند؟

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس آخرین فرصت مقاماتی که قصد شرکت در انتخابات …

جمنای دیواندره در سال جدید تشکیل جلسه داد

اولین جلسه ی برنامه ریزی و هماهنگی فعالیت های جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.