سفره خالی به امنیت لطمه می زند

به هر اندازه در راستای ارتقای سطح کیفی زندگی مردم هزینه شود به همان اندازه نیز هزینه های فرهنگی، امنیتی و سیاسی کمتر خواهد شد .

به گزارش عدالت خبر به نقل از بارانی خبر، بی شک مردم دارای مشکلات اقتصادی عدیده ای هستند و در یک دهه اخیر فشارهای اقتصادی و وضعیت نامناسب معیشت به وضوح گریبان گیر خانواده ها بوده است. توان خرید مایحتاج زندگی بسیاری از مردم منجمله قشر متوسط و ضعیف جامعه بسیار پایین آمده است که در مواردی نیز بسیاری از خانواده ها چرخ زندگی خود را به سختی می چرخانند.

در روزگاری که در چنین وضعیتی قرار گرفته ایم گاهاً اخباری نیز مبنی بر اختلاص شنیده می شود که علاوه بر فشار اقتصادی روحیه و امید جامعه را نیز مورد هدف قرار می دهد. وقتی سرپرست خانواده ای صبح تا شب کار می کند اما نمی تواند چرخ زندگی خود را بچرخاند قطعاً با چنین اتفاقاتی نیز دلزده و نگران خواهد شد و گاهاً بسیاری از آنها نیز امید به آینده خود را نیز از دست می دهند.

جدا از موضوع اختلاص اخبار دیگری مانند تغییر چشمگیر هر روزه قیمت دلار و طلا مواردی هستند که بر وضعیت روحی مردم تاثیرگذار هستند. یکی از معیارهای عام برای آینده اقتصادی قیمت دلار است که با هر حرکت آن وضعیت اقتصادی کشور نیز به صورت آنی تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

وجود مشکلات اقتصادی یک واقعیت است

تائید وجود مشکلات اقتصادی در یک دهه اخیر را می توان از سخنان اخیر مقام معظم رهبری گرفت. “حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از سخنانشان، مشکلات اقتصادی را یک واقعیت خواندند و افزودند: نامگذاری سال های متعدد با شعارهای اقتصادی و تأکید به مسئولان برای علاج این مشکلات، با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد صورت گرفت اما دهه نود از لحاظ اقتصادی دهه خوبی نبود و اگر به آن توصیه ها عمل می کردند و اقدامات لازم را انجام می دادند، وضع امروز کشور و مردم متفاوت می شد البته تحریم ها هم در مشکلات مؤثر بود.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش جدی و در برخی موارد مؤثر مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی گفتند: تلاش بیشتر دستگاه ها و همکاری و همدلی و هم افزایی مردم و مسئولان، زمینه ساز حل مشکلات موجود خواهد بود و ان‌شاءالله در این زمینه نیز مشت محکمی بر دهان دشمن زده خواهد شد.”

تاثیر وجود شغل مناسب در معیشت مردم

با اینکه در دولت سیزدهم گام های اقتصادی از جمله تک نرخی کردن ارز، اصلاح یارانه ها، کمک به تولیدی ها و … برداشته شد اما هیچ کدام از این موارد تاثیر زیادی را در معیشت مردم نداشت. قطعاً اقدامی تاثیرگذار خواهد بود و مردم آن را مثبت ارزیابی می کنند که در زندگی و سفره آنها تاثیرگذار و ملموس باشد.

سرپرست خانواده برای اینکه بتواند هزینه مایحتاج اعضای خانواده را تامین کند نیاز به یک شغل پردرآمد و پایدار دارد. متاسفانه امروز در بسیاری از استان های کشور یکی از مشکلات مردم اشتغال است. همین موضوع باعث شده بسیاری از روستانشینان به شهرها و مردم شهرهای کشور به کلان شهرها مهاجرت کاری داشته باشند.

در ظاهر شاید چنین موضوعی بی اهمیت باشد اما در واقع این کار در برهم زدن جمعیت روستایی، حاشیه نشینی و تغییر فرهنگ ها تاثیر فراوانی دارد. پس لازم و ضروری است در هر منطقه ای به اقتضای شرایط آن منطقه و براساس جمعیت موجود شغل هایی ایجاد گردد.

امروزه اکثر سرپرست خانوارها تلاش خود را مضاعف کرده اند حتی از دیگر اعضای خانواده هم برای کمک به معیشت خانواده به بازار کار وارد شده اند اما با این وجود نیز گاهاً سبد خانوار خالی و مجبور به حذف بسیار از اقلام شده اند.

سقوط مردم به زیر خط فقر

به گفته بسیاری از اقتصاددانان گرانی های اخیر و وجود تورم باعث شده خط فقر ماهیانه ۱۸ میلیون تومان باشد. هیچکدام از ماها بی اطلاع از وضعیت درآمدی خانواده های اطرافمان نیستیم و به خوبی می دانیم که بیش از ۹۰ درصد از اطرافیانمان چنین درآمدی را در ماه ندارند.

یکی از اقشاری که با این خط فاصله زیادی دارند کارمندان دولت هستند. که بخش زیادی از آنها حدود نصف این مقدار در ماه حقوق دریافت می کنند. کارگران و مشمولان قانون کار نیز دارای چنین وضعیتی هستند و خیلی از قشرهای دیگر جامعه نیز زیر این خط قرار دارند.

در یک دهه اخیر هرچه به جلوتر آمده ایم مردم بیشتری به زیر خط فقر سقوط کرده اند که جای نگرانی دارد و اگر تلاشی برای متوقف کردن این موضوع نیفتد قطعاً تبعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن نیز بیشتر خواهد شد.

لازم و ضروری است که دولت در ایجاد اشتغال پایدار تلاش بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد، حتی اگر تمام توان خود را بر روی این موضوع معطوف کند به بیراهه نرفته است. ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای خانواده ها از هزینه های بعدی که برای ترمیم مسائل فرهنگی و سیاسی انجام می گیرد جلوگیری می کند.

معیشت مهمترین دلیل اعتراضات

درست است اعتراضات دو ماه اخیر با شعارهای مختلف گره خورده است و آن را در قالب آزادی و … بیان می کنند اما مشکل بیشتر مردم و افرادی که بعدها به اعتراضات پیوستند اقتصادی است. جوانی که هیچ آینده ای برای خود متصور نیست شغلی ندارد، ازدواج نکرده و سرپناهی ندارد بی شک با امید واهی هم باشد به خط آخر رسیده و دنباله رو اعتراضات خواهد شد.

قطعاً جوانان سرگرم کار و کاسبی باشند و در فکر ساختن آینده ای برای خود و خانواده باشند دنباله رو این جریانات نخواهند شد. دولت ها تاکنون در مورد اشتغال و مسکن آنچنان که باید و شاید باشد کار نکرده اند و مشکلات گوناگون اقتصادی بر روی هم انباشته شده است.

سال هاست که خواسته مردم مشخص است. دولت باید در حوزه اقتصادی بیشتر از این تاثیرگذار باشد به طوری که مردم نتیجه تصمیمات را در زندگی روزمره خود حس کنند. شعار دادن و حرف های دهن پر کن دیگر در جامعه تاثیری ندارد دولت و سایر قوا اگر می خواهند از وضعیت موجود عبور کنند باید تصمیم اساسی و عملی بگیرند. مردم رفاه، امنیت و آسایش می خواهند اگر معیشت جامعه به طور یکسان ارتقاء پیدا کند قطعاً دسترسی به این شاخص ها راحت تر و کم هزینه تر خواهد بود.

شما هم در قسمت نظرات در مورد این مطلب بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد