قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / خبر / اجتماعی / کردستان باید در پرداخت تسهیلات فرزندآوری شاخص باشد

کردستان باید در پرداخت تسهیلات فرزندآوری شاخص باشد

۰۷ دی ۱۴۰۱ ۲۲:۰۱

استاندار کردستان گفت: انتظار می رود کردستان در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری از استان‌های اول و شاخص کشور باشد و این رویه در استان شتاب گیرد.

به گزارش عدالت خبر، اسماعیل زارعی کوشا روز چهارشنبه در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سنندج اظهار کرد: در شبکه بانکی استان این ظرفیت و پتانسل وجود دارد که تسهیلات فرزندآوری و ازدواج که تاثیر مستقیم بر حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دارد تسهیل شده و کردستان، استان شاخص کشور باشد.

وی با بیان اینکه همچنین پیشتاز بودن کردستان در زمینه پرداخت این تسهیلات امتیاز خوبی برای شبکه بانکی استان به شمار می‌رود، گفت: انتظار می رود مدیران عامل بانک‌های استان در این زمینه همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

استاندار کردستان در ادامه با بیان اینکه مساله مهم در زمینه جوانی جمعیت، فرهنگ آموزش عمومی است، گفت: رویه ای که هم اکنون در زمینه جمعیت پیش گرفته ایم با بحران پیش رو (پیری جمعیت) سنخیتی ندارد و لازم است بخشی از ظرفیت اطلاع‌رسانی شهری از سوی شهرداری‌های استان به جوانی جمعیت اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه از جمله دانشگاه علوم پزشکی و قرارگاه جوانی جمعیت، شعارهایی را در این راستا طراحی و برای تبلیغ در اختیار شهرداری‌ها قرار دهند و شهرداری‌ها نیز باید بصورت رایگان در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند.

زارعی کوشا استفاده از فضای مدارس و نظام آموزشی را یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم در راستای فرهنگ‌سازی جوانی جمعیت اعلام کرد و افزود: در دهه ۶۰ فرهنگ‌سازی کاهش جمعیت از مدارس و از همان دوران ابتدایی انجام می شد و هم اکنون نیز باید از همین ظرفیت برای افزایش جمعیت بهره برد.

به گفته وی کار جدی در زمینه پیش رفتن جامعه به سمت پیری انجام نشده و در واقع زنگ خطر پیری جمعیت به صدا در نیامده است و این مساله نیازمند کار اصولی است.

استاندار کردستان یادآور شد: هرچند مباحث اقتصادی یکی از مهمترین موارد در بحث جوانی جمعیت است، اما فقط صرف مساله اقتصادی در این زمینه درست نیست چرا که فرزندآوری در بین اقشار مرفه جامعه بسیار پایین تر از قشر ضعیف است.

 

جوانی جمعیت نیازمند کار پژوهشی است

وی با بیان اینکه پیش رفتن به سمت جوانی جمعیت نیازمند کار پژوهشی است، گفت: یک درصد اعتبارات در همه دستگاه ها باید به کار پژوهشی اختصاص یابد و منظور ما از انجام کار پژوهشی تاثیرگذار اینگونه مسائل و پاسخگویی به سوالات و علت‌ها است.

مطلب پیشنهادی

سرقت-کابل-برق-در-دیواندره

جلسه کمیسیون پیشگیری از سرقت در دیواندره برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دیواندره :جلسه کمیسیون پیشگیری از سرقت به ریاست مرادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *