کارهای زیادی در دیواندره بر زمین مانده است

 بازدید از ۵ پروژه اقتصادی، عمرانی و ۴ جلسه کاری و مردمی ماحصل سفر یک روزه استاندار کردستان به شهرستان دیواندره بود.

به گزارش باراخی خبر، صبح روز شنبه اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان به همراه هیات همراه جهت بازدید از طرح های عمرانی و دیدارهای مردمی وارد شهرستان دیواندره شدند. برنامه های سفر کاری استاندار با حضور در گاوداری دو هزار راسی گاو سمینتال آغاز شد. این گاوداری در نزدیکی روستای دربند توسط بخش خصوصی احداث شده و حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با اتمام و بهره برداری این واحد سالانه ۱۲ هزار تن شیر و ۴۰۰ تن گوشت تولید خواهد شد. همچنین این پروژه اشتغالزایی قابل توجهی به صورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد داشت.

آغاز اجرای فاز دوم کارخانه لبنیات سپهر لبن

استاندار کردستان در دومین بازدید از پروژهای بخش خصوصی به کارخانه سپهر لبن رفت. فاز اول این پروژه به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر سالانه نزدیک به ۷ هزار تن محصولات لبنی در این کارخانه تولید می شود. اجرای فاز دوم این کارخانه با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان آغاز شده است.

۱۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم در انتظار تسهیلات

مجتمع پرورش گل بوژانه با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی و در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در دست احداث است. آغاز عملیات این پروژه که تمام تجهیزات آن وارداتی است چند سال پیش آغاز شده اما به دلیل عدم دریافت تسهیلات مناسب و افزایش قیمت ها هنوز به بهره برداری نرسیده است. استاندار کردستان در بازدید از این پروژه اعلام کرد برای رفع مشکلات این پروژه سریعا جلسه ای با حضور سرمایه گذار در استانداری برگزار خواهد شد.

ادای احترام به مقام شامخ شهدا

زارعی کوشا با ورود به شهر دیواندره به گلزار شهدا رفت و با عطرافشانی و گلباران مزار شهدای شاخص این شهرستان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد. استاندار کردستان وجود ۲۶۸ شهید در شهرستان دیواندره را افتخاری برای  همه کردستان عنوان کرد که  با شهدای شاخصی که فدای اسلام و انقلاب کرده‌اند سند رسوایی داعیه داران مردم کُرد شده‌اند.

بازدید از سد سیازاخ، کنار گذر، بیمارستان و کلنگ زنی بخش دیالیز بیمارستان دیواندره از دیگر بازدید های استاندار کردستان در سفر به دیواندره بود.

دیدار با خانواده شهدا، ملاقات مردمی، دیدار با فعالان سیاسی و دیدار با اقشار از دیگر برنامه های زارعی کوشا در دیواندره بود.

نباید مردم را ناامید کرد

استاندار کردستان در دیدار با اقشار مختلف شهرستان دیواندره گفت: کارهای زیادی در شهرستان دیواندره بر زمین مانده و انجام آنها در بازه زمانی یکساله قابل رفع نیست، اعتقاد دارم علیرغم وجود مشکلات فراوان نباید مردم را ناامید کرد بلکه باید رویکرد مثبت و امید آفرین داشته باشیم.

زارعی کوشا ادامه داد: دیواندره از جلوه های برتر استان و از مواهب طبیعی فراوان برخوردار است و اگر نقصی وجود دارد حاصل کم کاری و کم توجهی مدیران و تصمیم گیران بوده است. باید همه همت و تلاش ما این باشد که دوره خود را به دوره شکوفایی استان  تبدیل کنیم.

دو هزار شغل تعهد ایجاد اشتغال در دیواندره

استاندار کردستان در جلسه مشترک شورای اشتغال و مسکن کردستان با موضوعیت دیواندره، راستی آزمایی اشتغال های ثبت شده در سامانه رصد را امری ضروری دانست و گفت: باید شغل‌هایی که ایجاد می‌شوند واقعی باشند و به صورت جدی راستی آزمایی شوند.

وی تعهد ایجاد اشتغال و سهم شهرستان دیواندره را دوهزار و بیست شغل نام برد و افزود: ثبت شغل در سامانه رصد به تنهایی کافی نیست و باید به روشنی مشخص شود که اشتغال ها کاملا ایجاد شده باشند.

زارعی کوشا ظرفیت های بزرگ شهرستان دیواندره را معادن موجود آن دانست و اظهار داشت: سازمان صمت کردستان باید تلاش کند تا کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی و سرمایه‌گذاران این بخش را برای سرمایه گذاری در شهرستان جذب کند.

ثبت نام ۱۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن

وی همچنین  به ثبت نام ۱۰ هزار نفر از مردم شهرستان دیواندره در طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: از این تعداد افراد ثبت نام شده تنها ۱۲۰ نفر واریز وجه انجام داده‌اند.

استاندار کردستان افزود: لازم است متقاضیان ثبت نام شده و واجد شرایط نسبت به واریز وجه اقدام کنند تا کار شروع شود و هرگونه کم کاری در این رابطه می‌تواند در آینده مشکلات جدی ایجاد کند.

در این جلسه استاندار کردستان بر رفع برخی مشکلات موجود بر سر راه برخی از واحدهای تولیدی مستقر در شهرستان دیواندره تاکید کرد.

آغاز عملیات اکتشافی در پهنه دیواندره از هفته آینده

اسماعیل زارعی کوشا در جلسه شورای اداری شهرستان دیواندره که تا ساعت ۲۳ شنبه شب ادامه داشت، گفت: سازمان زمین شناسی کشور ۸۰ میلیارد تومان برای شناسایی ذخایر معدنی و مطالعه پهنه دیواندره تا عمق ۴۵۰ متری زمین اختصاص داده و مطالعه این پهنه از هفته آینده آغاز می شود.

وی افزود: امید آفرینی و جلب رضایت عمومی مهمترین وظیفه ما است و در کردستان تنها  راهبرد موفق خدمتگزاری است که این فضا با خدمت  ایجاد می‌شود، چرا که مردم کردستان فرقی بین دولت و حاکمیت قائل نیستند و هر کسی در استان و در هر جایگاهی خدمت کند بر ایشان عزیز و گرامی است.

زارعی کوشا تصریح کرد: در این سفر پروژه های مهمی مورد بازدید قرار گرفت و در سطح کلان و خرد سرمایه گذاری های خوبی در دست انجام است که با  جدیت باید دنبال و به نتیجه برسند.

مصوبه به ارزش ۷۱۰ میلیارد تومان برای دیواندره مصوب شده است که در مدت زمان دو سال در پروژه‌های خرد و کلان شهرستان هزینه می‌شود. ۱۱۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی،۱۱۴ میلیارد تومان در حوزه آب، ۹۰ میلیارد تومان در بخش راه و ۶۰ میلیارد تومان در بخش های مختلف ورزشی، فرهنگی و مخابراتی هزینه می شود.

 

شما هم در قسمت نظرات در مورد این مطلب بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد