مبلغ زکات فطره و فدیه اهل سنت در سال ۱۴۰۲ اعلام شد

رئیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: میزان و نحوه پرداخت زکات فطره (سرفطره) و فدیه ترک روزه برای اهل سنت در سال ۱۴۰۲ مشخص شد.

زکات فطریه اهل سنت

به گزارش عدالت خبر ، حجت الاسلام سعید عسکری میزان و نحوه پرداخت زکات فطره (سرفطره) و فدیه ترک روزه برای سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد و گفت: میزان فطریه به ازای هر نفر یک صاع از قوت غالب هر شهر، معادل ۲.۵ کیلوگرم و میزان فدیه ترک روزه برای هر روز، یک مد از همان قوت برابر با یک چهارم میزان فطریه (کمتر از یک کیلوگرم) خواهد بود.

وی اظهار کرد: بر اساس بررسی های شورای افتای استان، قوت غالب شهروندان همچنان گندم و متوسط قیمت هرصاع آن با لحاظ احتیاط، ۴۰ هزار تومان و قیمت یک مد آن برای پرداخت نقدی فدیه ۱۰ هزار تومان است.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با بیان اینکه میزان فدیه ترک روزه در مذهب امام ابوحنیفه نیم صاع گندم معادل ۱۸۰۰ گرم یا یک صاع عراقی از سایر اقوات است، افزود: هم اکنون قیمت نیم صاع گندم حدود ۲۵ هزار تومان است.

حجت الاسلام عسکری ادامه داد: خانواده های متمکن و سایر افرادی که قوت غالب بر سبد غذائی آنان  برنج است، بهتر است (هم در فطریه و هم در فدیه ترک روزه) بجای گندم برنج یا قیمت آنرا محاسبه و پرداخت کنند.

وی یادآور شد: قضای روزه رمضان بر سال خوردگان و نیز بیمارانی که امیدی به بهبودی آنان نمی رود، واجب نیست. این افراد بایستی به ازای هر روز روزه فوت شده، مقدار یک مد از قوت غالب و یا وجه آن را به تفصیلی که بیان شده به مستمندان (فقط فقرا و مساکین) پرداخت کنند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور بیان کرد: پرداخت فدیه افطار بر خانم های باردار و یا مرضع (شیر ده) که به دلیل نگرانی از به خطر افتادن سلامت خود، روزه نگرفته اند، واجب نیست، این افراد فقط مکلف به قضای روزه خود خواهند بود. سایر افراد چنانچه در ایام رمضان موفق به روزه نشدند، مکلفند تا پیش از حلول رمضان سال بعد، روزه خود را قضا کنند، در غیر این صورت علاوه بر قضای روزه های فوت شده، بایستی فدیه تأخیر را به تفصیلی که بیان شده، به نیازمندان پرداخت کنند.

حجت الاسلام عسکری گفت: تعجیل در پرداخت فدیه خلاف احتیاط است چراکه فدیه هر روز با طلوع آفتاب همان روز واجب می شود، مؤدیان فدیه یک ماه کامل را در آخرین روز ماه مبارک رمضان پرداخت کنند.

وی افزود: تعجیل در پرداخت فطره گرچه در مذهب فقهی امام شافعی جایز بوده اما با توجه به اینکه زکات فطره فقط عیدانه ای برای نیازمندان است، لذا بهتر است که مؤدیان پرداخت آن را تا روزهای پایانی رمضان به تأخیر انداخته تا نیازمندان وجوه دریافتی را صرفاً برای روز عید خود هزینه کنند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اظهار کرد: هم استانی ها متناسب با توان و تمکن خود برای فطریه و فدیه مقادیر یا مبالغی در نظر گرفته که به احتیاط و تورع نزدیک تر و به حال نیازمندان سودمندتر و از تلفیق و تتبع رخص دورتر باشد چرا که در سال های اخیر درآمد بسیاری از شهروندان به دلیل شیوع بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی کاهش یافته و نیازمندان جامعه در این آستانه عید سعید فطر، به دستان سخاوتمند برادران و خواهران متمکن خود در استان چشم دوخته اند.

شما هم در قسمت نظرات در مورد این مطلب بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد