سال تحصیلی جدید دانش‌آموزان شنبه اول مهر آغاز می‌شود

 

سال تحصیلی جدید دانش‌آموزان روز شنبه اول مهر آغاز می‌شود، با این حال دانش‌آموزان کلاس اولی روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در قالب جشن شکوفه‌ها به مدرسه می‌روند همچنین دانش‌آموزان اتباع باید شهریه پرداخت کنند.

سال جدید تحصیلی

به گزارش خبرنگار اجتماعی عدالت خبر ، سال تحصیلی جدید مدارس از روز شنبه اول مهر ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و ۱۶ میلیون دانش‌آموز سراسر کشور آموزش حضوری را تجربه خواهند کرد.

هم‌اکنون ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس در مراحل پایانی خود قرار دارد و تا به امروز ۹۱ درصد دانش‌آموزان در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند.

همچنین کار ثبت‌نام ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها در مدارس نهایی شده است؛ امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز کلاس اولی در ۵۹ هزار مدرسه کشور روز چهارشنبه ۲۹ شهریور با برگزاری جشن شکوفه‌ها سال تحصیلی را آغاز می‌کنند.

 

دانش‌آموزان کلاس اولی اتباع می‌توانند برای ثبت‌نام حضوری به مدارس مراجعه کنند

به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، سامانه ثبت سفارش کتاب‌های درسی تا پایان شهریور باز است و دانش‌آموزان می‌توانند نسبت به سفارش کتاب اقدام کنند.

مدارس در فصل ثبت‌نام اجازه دریافت پول از خانواده‌ها ندارند و هر گونه دریافت کمک مالی پس از آغاز سال تحصیلی جدید است.

دانش‌آموزان اتباع باید شهریه پرداخت کنند

با این حال برخی دانش‌آموزان اتباع از الزام مدارس برای پرداخت شهریه خبر می‌دهند، به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، مقدار هزینه‌های ثبت‌نام اتباع خارجی در مدارس دولتی با توجه به شرایط اقتصادی و مخارج مدرسه و خانواده در هر استان در کارگروه توسعه مدیریت و منابع استانی تعیین می‌شود.

محمد محمدی؛ مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی درباره پرداخت شهریه توسط دانش‌آموزان اتباع بیان کرد: دانش‌آموزان اتباع باید طبق قانون شهریه پرداخت کنند و موضوع پرداخت شهریه و کمک‌های مردمی به صورت اقساطی در سطح توان هر منطقه به کارگروه توسعه مدیریت و منابع هر استان و مناطق تابعه سپرده شده است.

مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش درباره ساماندهی معلمان هم گفت: سازماندهی معلمان انجام شده است و امسال ۱۲۰ هزار معلم را آموزش دادیم همچنین برای نخستین بار در طول تاریخ آموزش و پرورش، “نظام دوری” در ۶۵۰ کلاس درس کشور اجرا خواهد شد و دانش آموزان پایه اول تا سوم دبستان را با یک معلم طی می‌کنند.

مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه جمعیت کلاس اولی‌ها در مقایسه با سال گذشته تقریباً ثابت است، ادامه داد: ۹ میلیون و ۱۵۰ هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی از روز شنبه اول مهر سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند.

 

محمدی با تأکید بر اینکه مجوز تدریس نیروهای بازنشسته در دوره ابتدایی را دریافت کردیم و تعدادی از معلمان نیز بازنشستگی خود را به تأخیر انداختند، بیان کرد: نتایج آزمون استخدام آموزگار احتمالاً امروز یا فردا اعلام می‌شود و از این طریق حدود ۲۰ هزار نفر به عنوان آموزگار وارد مدارس کشور می‌شوند.

وی درباره آمار ثبت‌نام کلاس اولی‌ها و اینکه چند هفته قبل اعلام شده بود، ۲۳ درصد کلاس اولی‌ها هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند، مطرح کرد: ثبت‌نام نشدن ۲۳ درصد کلاس اولی‌ها مربوط به عدم ثبت اطلاعات آنها در سامانه آموزش و پرورش بود که این موضوع برطرف شده است و اکنون ۹۲ درصد کلاس اولی‌ها در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند و پیش بینی می‌کنیم تا هفته آینده روند ثبت‌نام به ۹۷ درصد برسد.

مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه «برخی دانش‌آموزان کلاس اولی اتباع با مشکل ثبت‌نام مواجه هستند و مدارس به آنها می‌گویند که ظرفیت تکمیل است» گفت: با مناطقی مانند شهرستانهای تهران، خراسان رضوی و اصفهان که بیشترین جمعیت اتباع را دارند، صحبت کردیم و دسترسی‌هایی به مدیر مدرسه داده شد تا بتواند اتباع را در سامانه ملی مهاجرت ثبت نام کند و با رفع خطاهای سامانه آموزش و پرورش نیز شاهد افزایش سرعت کار هستیم و امیدواریم در طول یک هفته ثبت‌نام را به اتمام برسانیم.

شما هم در قسمت نظرات در مورد این مطلب بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد