تصفیه خانه آب شرب دیواندره در سفر رئیس جمهور افتتاح می شود

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: در سقر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان، پروژه های تصفیه خانه آب دیواندره، خط انتقال آب سقز و طرح ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب سنندج به بهره برداری می رسد.

 

تصفیه خانه آب شرب دیواندره

به گزارش عدالت خبر، محمد فرهاد در گفت و گو با خبرنگاران کردستان با موضوع سفر رئیس جمهور به استان پیرامون پروژه های آماده افتتاح در این سفر، گفت: یکی از مطالبات دیرینه مردم شهر دیواندره، تأمین آب این شهر همزمان با ساخت سد سیازاخ بود که عملیات اجرایی آن در گذشته آغاز شده بود اما به دلایلی متوقف مانده بود.

وی افزود: این پروژه در زمینی به مساحت ۴.۵ هکتار با ظرفیت ۲۵۰ لیتر در ثانیه در ابتدای دولت سیزدهم ۶۷ درصد پیشرفت و برای آن ۳۵ میلیارد تومان هزینه شده بود؛ پس از سفر وزیر نیرو در زمستان سال ۱۴۰۰ دستور تأمین منابع مالی و ادامه عملیات صادر شد و در حالی که قرار بود در پایان تابستان امسال آماده بهره برداری شود، در مردادماه جاری به دلیل نیاز آبی فوری این شهر با اقدامات جهادی شرکت آبفا وارد مدار شد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با بیان اینکه این تصفیه خانه با هزینه ۲۵۰ میلیارد تومان، کار تأمین آب ۵۱ هزار نفر شامل شهر دیواندره و ۷۲ روستای مجتمع اوباتو را انجام می دهد، اظهار کرد: بلافاصله پس از وارد مدار شدن پروژه نیز، سیستم ازن زنی با هدف ارتقای گوارایی به این تصفیه خانه افزوده شد و این پروژه بزرگ در سفر روزهای آینده رئیس جمهور به استان افتتاح خواهد شد.

فرهاد ادامه داد: تصفیه خانه های آب ۱ و ۲ شهر سقز در گذشته ساخته شده بود، اما برای انتقال آب این تصفیه خانه به مخازن سطح شهر نیاز به اجرای یک پروژه خط انتقال با طول بالا بود و در همین راستا پروژه انتقال آب تصفیه خانه شماره ۲ به تصفیه خانه شماره ۱ و مخازن شهر سقز با ظرفیت انتقال به میزان ۴۰۰ لیتر بر ثانیه به طول ۵.۸ کیلومتر تعریف و اجرا شد و این پروژه با هزینه ۸۰ میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور به کردستان به بهره برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: در بخش فاضلاب نیز پروژه ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج که توسط شرکت آب و نیرو اجرا شده است در سفر رئیس جمهور به استان به بهره برداری خواهد رسید؛ تصفیه‌ خانه فاضلاب سنندج در ابتدا برای جمعیت ۴۶۵ هزار نفری این شهر و با ظرفیت تصفیه ۱۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز ایجاد شد که با توجه به گسترش جمعیت شهری سنندج از یک سو و جلوگیری از ورود فاضلاب به سد ژاوه و امکان آبگیری از این سد از سوی دیگر، طرح ارتقاء کمی و کیفی این تصفیه خانه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان بیان کرد: در طرح ارتقا تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج، ظرفیت تصفیه فاضلاب به ۱۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز و برای جمعیت ۷۰۰ هزار نفری در سال ۱۴۲۰ (سال افق طرح) ارتقا می یابد.

فرهاد با اشاره به هزینه ۶۳۰ میلیارد تومانی این پروژه، گفت: بخش جامد (لجن) این پروژه ۸۵ درصد پیشرفت دارد و بخش مایع این پروژه تکمیل شده و در سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به کردستان، افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به ۷۰۰ میلیارد تومان مصوبه در سفر نخست رئیس جمهور به استان، اظهار کرد: با بهره برداری از ۹۶۰ میلیارد تومان پروژه در سفر دوم رئیس جمهور، شاهد ارتقا بیش از پیش شاخص های آب و فاضلاب در استان خواهیم بود.

شما هم در قسمت نظرات در مورد این مطلب بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد